Türk Mutfağı dünyaya damga vurdu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teşebbüsleriyle bu yıl birinci defa kutlanan Türk Mutfağı Haftası hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük ilgi gördü. 21 Mayıs’ta Balıkesir’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin teşrif ettiği, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı Gastronomi Şenliği ile başlayan Türk Mutfağı haftası 27 Mayıs gününe kadar hem ülkemizde hem de yurt dışında büyük bir coşkuyla kutlandı. Ülkede ve dünyada epeyce renkli imajlar yaşandı. Birinci aktifliğin yapıldığı Balıkesir’in Güre kıyısında şenlik alanında, hem klasik Türk mutfağı hem de sokak lezzetlerine ait örnekler sunuldu. Kurulan atölye ve stantlarda da Türk mutfağının sürdürülebilir, atıksız ve sağlıklı tarafını gösteren reçeteler ünlü Türk şefler tarafından hazırlandı.

YARIŞLAR DÜZENLENDİ

Bu yıl birincisi düzenlenen ve 27 Mayıs tarihinde sona eren şenlik kapsamında Balıkesir’in yanı sıra Türkiye’nin dört bir noktasında da Türk mutfağının tanıtımına yönelik gastronomi şenlikleri düzenlendi. Bartın’dan Bursa’ya, Muğla’dan Batman’a, Erzurum’dan Amasya’ya Rize’den Mersin’e kadar her vilayette yöresel lezzetler şenlik kapsamında kurulan stantlarda halka ikram edilirken, düzenlenen panel ve oturumlarda Türk mutfağının sahip olduğu bedellerin gelecek kuşaklara taşınması ve tüm dünyada tanınması konusunda neler yapılması gerektiği konuşuldu. Kimi etkinliklerde genç aşçılık öğrencilerine yönelik yarışlar da düzenlendi.

ASIRLIK TANIMLARLA LEZZET ŞENLİKLERİ

Kilis’te, “Türk Mutfağı Haftası” aktiflikleri kapsamında, “Türk Mutfağı Yemekleri Kitap Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi. Stantta, Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Cumhurbaşkanlığı himayesi, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) iş birliği, Kültür ve Turizm Bakanlığının dayanağıyla hazırlanan “Asırlık Tanımlarla Türk Mutfağı” kitabı ve Türkiye’deki birçok yörenin farklı yemeklerinin anlatıldığı kitaplar yer aldı. Muğla’nın Datça ilçesinde düzenlenen aktifliğe katılan aşçılar, kabak çiçeği dolması, yaprak sarması, güllabiye helvası, kısır, kuru fasulye, gül şerbeti, tarhana çorbası ve keşkek yaptı. Program çerçevesinde “damat tatlısı” yarışı düzenlendi. Bartın’da “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında “Asırlık Tanımlarla Türk Mutfağından Yemek İkramı” aktifliği düzenlenirken İzmir’de İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Yaşar Üniversitesi tarafından “Türk Mutfağı Haftası” aktiflikleri kapsamında “İzmir Mutfağının Sıhhat Üzerine Etkisi” başlıklı seminer gerçekleştirildi. Karabük’te,”Karabük Lezzet Şenlikleri” aktifliği kapsamında Ovacık ilçesinde yöresel sütlü keşkek çorbası, çullu börek ve kızılcık şerbeti; Mersin’de ise fındık lahmacun ve aşure vatandaşlara ikram edildi.

Anadolu lezzetleri gökyüzünde dolaştı

Türk Mutfağı Haftası’na, Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları da özel etkinliklerle katkıda bulundu. THY, seçili memleketler arası uçuşlarında ve özel yolcu salonlarında Türk mutfağının seçkin eserlerini ve Anadolu lezzetlerini konuklarıyla buluşturdu. Seçili uçuşlardaki ikram menülerini, Türk Mutfağını yansıtan özel lezzetler ile hazırlayan THY, Türk Mutfağı Haftası hakkında bilgi veren menü kartı tasarımı üzere uygulamalarla farklı destinasyonlara seyahat eden yolculara hafta hakkında bilgi vererek farkındalık sağlamayı amaçladı.

Bu ortada gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yapılan tüm etkinliklerde Cumhurbaşkanlığı ve Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) uyumu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle hazırlanan “Asırlık Tanımlarla Türk Mutfağı Kitabı” da iştirakçilere tanıtıldı.

İstanbul menüsü ikram edildi

Türk Mutfağı Haftası kapsamında, yurt içinin yanı sıra çok sayıda dış temsilcilikte de Türk mutfağının öncü ve özgün niteliklerini yansıtan programlar düzenlendi. Ortalarında Fransa, İngiltere, Singapur, Malezya, Azerbaycan, Hindistan, Avusturya, Almanya, BAE, Laos, İsrail, ABD, Belçika ve İsveç’in de olduğu birçok ülkede bulunan dış temsilciliklerde düzenlenen programlarda, Türk şefler tarafından hazırlanan ve Vişneli Yaprak Sarma, Zeytinyağlı Enginar, Balık Pilaki, Hünkar Beğendi ve Ayva Tatlısı’dan oluşan İstanbul Menüsü eşliğinde Türk mutfağından ikramlar yapılırken, Türk sokak lezzetleri de beğeniye sunuldu. Ayrıyeten Türk kahvesi sunumu da gerçekleştirildi.

Washington Büyükelçiliği ve New York Başkonsolosluğu tarafından düzlenen aktiflikte Türkiye’nin kuzeyinden güneyine ve doğusundan batısına çeşitli ve güçlü mutfağı New Yorklulara anlatıldı. Sağlıklı tanımlara dayalı Türk mutfağının tıpkı vakitte sanayileşen hazır yemeklere karşı ‘’panzehir’’ olduğunun altının çizildiği aktiflikte ünlü Türk şef İsmet Saz’ın hazırladığı ikramlar da servis edildi. Arnavutluk, Türkiye tarafından Türk Mutfağı Haftası aktiflikleri için 25 ülkeden biriydi. Ülkede, “Asırlık tanımlarla Türk Mutfağı” kitabından seçme tanımlarla gala yemeği düzenlendi. Ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra ünlü Türk şef Ebru Baybara Demir katıldı. Demir, Arnavut bayanlara Türk mutfağına ait profesyonel eğitim veren Türk-Arnavut gastro-diplomasi projesinin bir kesimi olduğunu anımsattı.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliğinde usta aşçıların da iştirakiyle Türk mutfağının tanıtımı yapıldı. Ramazan Bingöl aktiflikte Türk mutfağının tarihçesi ve çeşitliliğini anlatan bir sunum yaparken sunumun akabinde konuklar, hünkarbeğendi, enginar, yaprak sarması üzere Türk mutfağına ilişkin lezzetleri tattı. Aşçı Ayvaz Akbacak da ikram edilen yemeklere ait bilgi verdi. Yeniden şenlik kapsamında VDNH Rusya Fuar Merkezi’nde “Moskova’da Türk Sokak Lezzetleri” aktifliği gerçekleştirildi. Aktiflik çerçevesinde Türk mutfağının ayrılmaz modülü olan sokak lezzetlerinden örnekler, Türk tatlıları ve Türk kahvesiyle birlikte Rus halkının beğenisine sunuldu. Aktifliğe Ruslar tarafından ağır bir ilgi gösterildi.Bakü Yunus Emre Enstitüsünde düzenlenen aktiflikte yeniden asırlık tanımlarla hazırlanmış Türk mutfağının sevilen lezzetleri tanıtıldı.