NATO’da gözler Türkiye’de: Endişeleri gidermek için İsveç ve Finlandiya için son fırsat

Dünya, NATO Önderler Tepesi’ne kilitlenmiş durumda. NATO üyesi ülkelerin başkanları bugün İspanya’nın başşehri Madrid’de bir ortaya gelecek. Bugün yapılacak toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Stoltenberg katılacak.

”AMAÇ İLERLEME SAĞLAMAK”

Stoltenberg, yapılması planlanan bu toplantının maksadının ilerleme kaydetmek olduğunu belirterek, “Bu toplantının maksadı elbette Finlandiya ve İsveç konusunda ilerleme kaydetmek. Rastgele bir kelam vermeyeceğim lakin sizi temin ederim ki ilerlemeyi sağlamak için etkin olarak çalışıyoruz. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştirak başvurusu tarihi bir karardır. NATO’yu güçlendirecek ve Avrupa-Atlantik bölgesinde istikrara katkıda bulunacak bir şey olacaktır. Yani maksat ilerleme sağlamaktır” dedi.

“TÜRKİYE’NİN TELAŞLARINI DİKKATE ALMALIYIZ”

Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması konusunda ağır çalışma yaptıklarını, fakat Türkiye’nin güvenlik kaygılarını de dikkate almaları gerektiğini tabir ederek, “Finlandiya ve İsveç’in üyelik başvurusu yapmasının akabinde, ittifaka katılabilmelerini sağlamak için çok çalıştık. Tıpkı vakitte müttefiklerin ve bu durumda Türkiye’nin lisana getirdiği kaygıları de dikkate almamız gerekiyor. Müttefikimiz Türkiye, Finlandiya ve İsveç ile son haftalarda diyaloğu yoğunlaştırmamızın nedeni budur.” tabirlerini kullandı.

İADELER MASADA

Türkiye, NATO Başkanlar Tepesi’nde kilit rol oynuyor. Öncelikli gündem konusu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği süreci. NATO görüşmeleri öncesinde dörtlü bir tepe gerçekleştirilecek. Türkiye, NATO’ya üye olmak isteyen Finlandiya’ya 6’sı PKK, 4’ü FETÖ’cü olmak üzere toplam 12, İsveç’e de 26’sı PKK, FETÖ, DHKP-C ve TİKKO üyesi 33 kişinin iade edilmesi şartını aktardı.

YAZILI TAAHHÜT

4’lü tepenin öbür değerli başlıkları ortasında müttefikler ortasında silah ambargosuna gidilmeyeceğini içeren yazılı taahhüt şartı, terörün tarifinde somut ve net çerçeve çizilmesi, bugüne kadar terörist örgütlere ısrarla verilen siyasi ve askeri takviyenin kesilmesi, PKK/PYD/ YPG ve iltisaklı yapılara karşı açık ve net tutum alınması da bulunuyor.