Meslek liselerinde ekmek üretimi için çalışmalar başladı: Okulların ihtiyaçları karşılanacak

Yiyecek içecek hizmetleri alanında eğitim veren meslek liselerinde ekmek üretimi başlıyor. Uygulamada öğrencilerin yaparak deneyim kazanması ve döner sermaye gelirlerinden hisse alması amaçlanıyor.

AR-GE ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Meslek liselerinin yiyecek ve içecek kısımlarında ekmek üretimi için çalışmalar başladı. Ekmek üretimi için kullanılan donanımın belirlenmesi için Konya, Gaziantep ve Bursa’daki mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Ar-Ge merkezleri çalışmaları tamamlandı. 5 Ar-Ge merkezi olan okulda, 12 okul için imalat ve teslim işi bitti.

GÜNLÜK KAPASİTE 1 MİLYON

11 vilayetteki mesleksel ve teknik Anadolu liselerinde bulunan 16 fırında 250 bin ekmek üretim kapasitesi bulunuyor. MEB, 81 vilayette yiyecek ve içecek hizmetleri alanı bulunan 607 okuldan alt yapısı uygun olanlara 100 üretim merkezi kurarak günlük ekmek üretimini 1 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyor.

ÖĞRENCİLER TECRÜBE KAZANACAK

Yürütülecek proje ile yiyecek ve içecek alanlarında okuyan öğrencilerin, iş piyasasının istediği nitelikte mesleksel gelişimleri sağlanırken tıpkı vakitte meslek liselerinin döner sermaye gelirleri artırılarak öğrencilerin kar elde etmesi sağlanacak.

Böylece öğrenciler mezuniyet öncesi iş gücü piyasasının aradığı nitelik ve tecrübeye sahip olmuş olacak. Bakanlık kaynakları üretimin öğrenmenin temel şartı olduğu meslek liselerinde ekmek üretimi emelinin dış piyasayla rekabet olmadığını belirtiyor.

OKULLARIN MUHTAÇLIĞI KARŞILANACAK

İlgili alanlardaki öğrenciler tarafından üretilen ekmekler ile pandemi periyodunda olduğu üzere MEB’e bağlı okullar, öğretmenevleri, okul pansiyonlarının gereksinimleri karşılanacak.

YENİ PROJELER YOLDA

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında döner sermaye gelirlerinin artırılmasına ehemmiyet veren bakanlık, bu amacı gerçekleştirmek için yiyecek içecek hizmetleri ve besin teknolojileri alanında olduğu üzere mesleksel ve teknik liselerde eğitimi verilen öteki alanlarda da üretimi desteklemek için çalışıyor.