BM: Suriye’de son 10 yılda yaklaşık 307 bin sivil çatışmalar sonucu öldü

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin yayımladığı raporda, ülkede savaşın başladığı 1 Mart 2011 ile 31 Mart 2021 ortasında çatışma sonucu meydana gelen sivil can kayıplarına dair güncellenmiş istatistikler paylaşıldı.

Raporda, bundan evvelki BM istatistiklerinde 143 bin 350 sivil can kaybı tespit edildiğine değinilerek, kullanılan yeni istatistik sistemleri sonucu birebir vakit aralığında 163 bin 537 sivilin daha çatışmalar sonucu ömrünü yitirdiği kestirim edildi.

Yeni kestirimi kayıplarla savaşın başlamasından bu yana 10 yıl içindeki sivil can kaybı sayısı 306 bin 887 olarak güncellendi.

Bu sayının Suriye nüfusunun yüzde 1,5’ine tekabül ettiği ve güne oranlandığında son 10 yılda her gün ülkede 83 sivilin çatışma sonucu öldüğü bilgisi paylaşıldı.

Rapora ait açıklama yapan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, açıklanan kayıpların yalnızca rakamsal bir datayı değil, kaybolan hayatları temsil ettiğini belirterek “Söz konusu sayılara sıhhat hizmeti, besin, pak su ve başka temel insani muhtaçlık yokluğundan dolayı hayatını yitiren çok sayıda sivil dahil değildir” dedi.

Bachelet, “Çatışmalar bitmediği sürece ülkede sivil ölümlerinin devam etme riski bulunmaktadır” sözünü kullandı.