Bayram öncesi ikinci el araç piyasası hareketlendi

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Lideri Aydın Erkoç, yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran, geçen yılın birinci 5 ayında 1 milyon 772 bin 105 adet olarak gerçekleşen ikinci el araba pazarının, bu yılın birebir devrinde 2 milyon 456 bin 879 adet olduğunu anlattı.

Sıfır araç üretim ve tedarikinde yaşanan sorunların talebi ikinci ele kaydırdığını, tüketicilerin, bayramın da yaklaşmasıyla ikinci ele yöneldiğini tabir eden Erkoç, artan talep ve yükselen maliyetlerle araba fiyatlarının da yükseldiğine dikkati çekti.

“Araç üretiminde ve tedarikinde yaşanan aksamaların devam etmesi ikinci ele olan talebi artırırken yaz mevsiminin gelmesi ve Kurban Bayramı’nın yaklaşması piyasayı daha da hızlandırdı. Lakin fiyatların neredeyse gün içerisinde üst taraflı değişmesi piyasayı olumsuz istikamette etkiliyor. Sıfır araç tedarikinde yaşanan kasvetler çözülmeden ikinci el fiyatlarının düşeceğini düşünmüyoruz. İkinci el şu an daha çok yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun önümüzdeki süreçte de devam edeceğini düşünüyoruz. Şu an piyasada araç bulmakta zorlanıyoruz. O yüzden vatandaşlarımıza araba gereksinimleri varsa bir an evvel karşılamalarını tavsiye ediyoruz. Vatandaşlarımızı, her vakit olduğu üzere sağlam, emniyetli, kurumsal yerlerden alışverişlerini yapmaları ve dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.”