AVM saldırısı sonrası Zelenskiy’den çağrı: Dünya Rus terörünü durdurmalı

Poltava bölgesinde bulunan Kremençuk kentindeki alışveriş merkezinin Rus güçlerince füzelerle vurulduğuna dikkati çekenUkrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, “Bu terörden öteki bir şey değil. Yer yüzünde yerlerinin olmaması gereken mutlaka başı bozuk teröristler lakin bu tıp objeyi füzelerle vurabilir. Bu yanlışla yapılan füze saldırısı değil. Bu, alışveriş merkezine yönelik uygunca hesaplanan bir Rus atağıdır.” dedi.

Rus ordusunun Harkiv kentine de atak düzenlediğini ve bu taarruzda 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 5’i çocuk 30’dan fazla kişinin de yaralandığını belirten Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna topraklarına yaklaşık 2 bin 800 çeşitli füze fırlattığı bilgisini paylaştı.

Zelenskiy, “Rusya, dünyanın en büyük terör örgütü haline geldi. Bu bir gerçek. Bunun yasal tarafının olması gerekiyor. Dünyada herkesin, Rus petrolünü satın alınıp sevk edilmesi, Rus bankalarıyla çalışılması, Rus devletine vergi ve harç ödemesi, teröristlere para verilmesi manasına geldiğini bilmelidir. Dünya, Rus terörünü durdurabilir ve durdurmalıdır.” tabirlerini kullandı.

Ukrayna Acil Durumlar Servisinden yapılan açıklamada, “Enkaz çalışmaları sürüyor. 16 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi yaralandı. Bunların ortasında 25’i hastaneye kaldırıldı.” tabirlerine yer verildi.

Ukrayna İçişleri Bakan Danışmanı Anton Geraşçenko da vurulan alışveriş merkezine gelerek, burada incelemelerde bulundu.

Zelenskiy, Rus güçlerinin, Poltava bölgesindeki Kremençuk kentinde 1000’den fazla sivilin bulunduğu alışveriş merkezini vurduğunu duyurmuştu. Taarruz sonucunda 10 kişinin ömrünü yitirdiği, 40’tan fazla kişinin ise yaralandığı açıklanmıştı.