HABERİN AYDINLIK YÜZÜ

Arama :

 
GÜNÜN HABERLERİ TAVSİYE ET SERİ İLANLAR FİRMA REHBERİ SİTENE EKLE ÜYELİK İLETİŞİM KÜNYE

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 Ziyaretçi Sayısı
Online :  16 kişi
Bugün :  2951 kişi
Toplam :  12367521 kişi
 Haber Arşivi
Nisan 2018
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
KUTSİ ÖZGÜR
15 Temmuz 2017 Cumartesi
15 TEMMUZ VE KÜRESEL GÜÇLER

Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz gecesi, tarihinin en büyük saldırı ve tehdidiyle karşılaştığı olaylardan birisine sahne oldu. Hatta ta 1071’den beri bu topraklar üzerinde oynanan oyunların yeni birisi daha sahneye konuldu.

Savaşlar, darbeler, terör ve birçok oyun maalesef ülkemizin ve bu toprakların yakasını bırakmıyor. Çünkü yedi düvelin bu topraklar üzerindeki emelleri hiç sona ermedi ve ermeyecek.

15 Temmuz gecesindeki askeri kalkışma ile ilgili birçok şey yazıldı, çizildi ve söylenmeye devam ediyor. Bunun arkası gelecek diyenler de var, bu yaşanılanların bağıra bağıra geldiğini dile getirenler de, istihbarat ve darbeye karşı koymada yaşanılan ihmaller zincirini trajikomik bulanlar da, hatta tüm bunları bir tiyatro olarak görenler de…

Evet, hepsi bir tiyatronun 15 Temmuz akşamından itibaren başlatılan bir perdesiydi yalnızca. Elbette bu işin perde önündekilerinin ve maşalarının bir zamanlar masum bir cemaat olarak görülen FETÖ paralel devlet yapılanmasına ilişkin olduğu açıkça görülüyor. Ancak sadece bir cemaatle, sadece lokal bir analizle, sadece bir imam silsilesi ile bu oyunu okumak, bugüne kadar yapılan birçok yanlışa yeni birisini eklemekten öteye geçemez.

Bir kilimi nakşeder gibi uzun yıllar büyük bir sabır ve gizlilik içerisinde orduya, emniyete, yargıya ve birçok kamu alanına sızan bu örgütün tek başına hareket ettiğini düşünmek, büyük bir saflık olur. Kendisini bugüne kadar eğitim ve yardım faaliyetleriyle ön plana çıkartıp, Hizmet Hareketi olarak gösteren örgün baş imamının son açıklamalarında “Batı’nın hizmetindeyiz,” demiş olduğuna dikkat çekelim.

Bağımsızlığını ve hürriyetini büyük bedeller ödeyerek kazanmış olan Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, yıkılan bir imparatorluğun küllerinden doğarak, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Ülkemizin ne kadar bağımsız ve nelere bağımlı olduğu hususu ayrı bir tartışma konusu olsa da, ne geçmişte ne Cumhuriyet tarihinde asla yalnız bırakılmadı ve bölgesinde tek başına at koşturulmasına hiçbir zaman müsaade edilmedi.

15 Temmuz sonrası bazı reflekslerle ve örgüt baş imamının bu ülkede uzun yıllardır rahatça yaşadığı gözönüne alınarak, şüpheler Amerika’ya çevrildi. Önce “Durumu izliyoruz” mealinde gelen açıklamaların ardından silik bir demokrasiye güven mesajları ve en son Başkan Obama’nın “Darbeden kesinlikle haberi olmadıkları” yönündeki beyanını işittik. İşte buna kargalar bile gülmez. Zira eğri oturalım, açık konuşalım. Ülkemizde ordu yapısından ve ordudaki gelişmelerden ABD’nin ve NATO’nun haberinin olmaması düşünülemez. Bu işin ne kadar planlayıcısı, ne kadar destekçisi olduklarını kesin kanıtlar olmadan dile getirmek insaflı olmaz, fakat bırakın F-16’ları, uçan kuştan bile haberi olduklarını kabul etmek gerekir.

Avrupa Birliği’nden gelen “Taraflara itidal çağrısı yapıyoruz,” gibi beyanatlar ise tam bir hayal kırıklığı. Bir Avrupa liderinin en yüksek perdeden demokrasi karşıtı bu girişimi kınadığını duydunuz mu? Şimdi bizim hiçbir zaman AB’ye giremeyeceğimizi net olarak anlıyor musunuz?

Bu şüphedeki üzücü bir diğer nokta ise Türk insanın aklına ilk gelenin bu ülkeler olması değil mi? Yani Rusya, Çin, İran veya bir başka ülke yerine sizin en önemli stratejik ortağınız ve müttefiğiniz geliyorsa sanırım, onarılması gereken çok daha büyük problemleriniz var, demektir.

Yalnız ve güzel ülkemiz, hiçbir döneminde rahat olmadı, rahat bırakılmadı. Irak ve Suriye’nin içler acısı halleri ortada ve göstere göstere gözümüzün önünde parça parça edildiler. Bu coğrafya üzerindeki emelleri bitmek bilmeyen emperyalist devletler, çokuluslu büyük şirketler ve gizli birçok oluşum, istediklerini elde edene kadar hiç duracak gibi de gözükmüyor. Maalesef bu cennet vatanın küresel bir tiyatro oyununun ortasında bırakıldığını ve küresel bir saldırının hedefinde olduğunu hissediyorum.

Ergenekon ve Balyoz kumpaslarıyla içi oyulan ordumuza, küresel ve bölgesel kazanların kaynadığı bugün, her şeyden çok ihtiyacımız vardır. Bu ordu, peygamber ocağıdır ve Cumhuriyet’in ordusudur. Onun içine sızmış hainler yüzünden şerefli mazisine leke sürülmesine izin vermeyelim.

 

Hakimiyet milletindir

Şimdi her yere, köprülere, caddelere bu ifadeyi asmaya başladık. Oysa ulusal önderimiz Atatürk, çoktan “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir,” diye dememiş miydi? Hatta demekle kalmayıp, bunu hayata geçirmek için devasa inkılaplara imza atmamış mıydı? Bazılarımız hakimiyeti şeyhlere, cemaatlere, tarikatlara devşirme hayali kurarken bunun her koşulda savunucusu olanlara kulak kesilmedi.

Milli egemenliğe, demokrasiye ve Cumhuriyet’e bundan sonra daha çok sarılalım, bunların kıymetini bilelim. Artık hiçbirinden geriye dönüş yoktur.

15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde ve kazanılan demokrasi zaferinde en başta her ne koşulda olursa olsun, Cumhurbaşkanımız’ın televizyon ekranına çıkıp çağrı yapmasının etkili olduğunu düşünüyorum. Siyasi partilerin meclise, halkın sokaklara koşması ile Türk medyasının darbeye karşı tavizsiz duruşu bu zaferin en önemli faktörleridir. TSK’nın içindeki gerçek vatanseverlerin, Emniyet ve Özel Harekat mensuplarının cansiperane mücadeleleri hiçbir zaman unutulmamalı. Bu zafer, bildiğimiz ve belki de hiç bilemeyeceğimiz birçok kahramanı barındırıyor.

Bir musibet, bin nasihatten iyidir

Bambaşka bir ülkeye uyanarak, geçmişimizi ve geleceğimizi kör kuyulara atma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız 15 Temmuz sonrası oluşan birlik ve beraberlik ortamı, en büyük kazanım olmuştur. Ancak bunu heder etmeyelim. Çünkü güzel ve iyi şeyleri mahvetme konusunda üzerimize yoktur.

Maalesef bazı yanlış ve kasıtlı politikalarla artan kutuplaşmanın ve toplumdaki gerilimin düşmesi, farklılıklarımızın bir ayrışma değil, zenginleşme ve bütünleşme vesilesi olması en önemli gelişmeler olacaktır.

Biz, hiçbir zaman gül yaprakları dökülmüş yollarda yürümedik. Ayağımızın altında hep dikenler, taşlar oldu. Bazen birbirimizin ayaklarının altına kendimiz koyduk. Ancak gün, artık bir olmak günüdür. Uyanık olmak zamanıdır. Nefret elbet biter, önemli olan toprağın altında mı, üstünde mi bittiğidir. Bunu hiç unutmayalım.

Yoksa ne Malazgirt’in bir kıymeti olur, ne İstanbul’un Fethi’nin. Ne Çanakkale Zaferi’nin, ne de İstiklal Savaşı’nın…

Çünkü bir iç savaşın ve parçalanmanın sadece eşiğinde duruyoruz, hortumla uçup gitmeden önce son dala tutunur gibi birbirimize tutunmalıyız. Hem de sıkı sıkı…

Tüm şehitlerimizin ve 15 Temmuz gecesi tankın, topun önünde duran tüm ruhların aziz hatırası için…

Bu Yazı Toplam 2117 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

BİNLERCE ROMAN BAYRAMPAŞA’DA BULUŞTU
BİNLERCE ROMAN BAYRAMPAŞA’DA BULUŞTU

Bilim ve Teknoloji Yarışmaları
Bilim ve Teknoloji Yarışmaları

SAĞLIKTA FARKINDALIK ŞÖLENİ
SAĞLIKTA FARKINDALIK ŞÖLENİ

Kültür-sanat etkinlikleri Bayrampaşa'sda başladı.
Kültür-sanat etkinlikleri Bayrampaşa'sda başladı.

İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINDAN KURULTAY İLANI
İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINDAN KURULTAY İLANI

BAYRAMPAŞA’DA ORHAN ÖLMEZ RÜZGÂRI ESTİ
BAYRAMPAŞA’DA ORHAN ÖLMEZ RÜZGÂRI ESTİ

BAYRAMPAŞA’DA BİR PARK DAHA YENİLENİYOR
BAYRAMPAŞA’DA BİR PARK DAHA YENİLENİYOR

ÖĞRENCİLERE ‘ÇEVRE BİLİNCİ’ EĞİTİMİ
ÖĞRENCİLERE ‘ÇEVRE BİLİNCİ’ EĞİTİMİ

BAYRAMPAŞA LALE BAHÇESİNE DÖNDÜ
BAYRAMPAŞA LALE BAHÇESİNE DÖNDÜ

Çanakkale Platosu’na görkemli kapanış
Çanakkale Platosu’na görkemli kapanış

 

MEHMET CEYLAN
YERLİ VE MİLLİ TEHLİKESİ
BELKIS KAHRİMAN
Kahve Bakışlar
NURİ YÜCEER
ADAYLAR ANLATMALI!
MİSAFİR YAZAR
DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ?
HALİL ÖZCAN
YANLIŞTAN DOĞRUYU BULMAK BİR YOLDUR AMA?
CEMAL ÇALIŞKAN
TAKLİTÇİLİK VE BUGÜN ÜLKE İDARESİ
Yr. Doc. Dr. ABDURRAHMAN SİLER
TÜRKİYE’DE YAŞAMAYA UTANIR HALE GELDİK!
MERYEM AKTAŞ
STRES’TEN UZAK DURUN
ÖZLEM YILMAZ CEBECİOĞLU
İNSANIN ANAVATANI ÇOCUKLUĞUDUR
MEHMET MUTLUOĞLU
ARINCA Kİ KANATLANIR
ZEYNEP YEŞİLYURT
HOŞ GİT HOŞ KAL ANNEM
ALİ SALUR
ERBAKAN DENİLİNCE AKLA! (1)
MEHMET CEYLAN K.
FESHANE VE ZEYTİNBURNU
HASAN ÖZCAN
HDP Neden Barışa Hizmet Edemez?
MEHMET YILMAZ/Siyasi Analist
Başkan Adayına Açık Mektup:
KUTSİ ÖZGÜR
15 TEMMUZ VE KÜRESEL GÜÇLER
HÜSEYİN DEMİR
NEDEN TÜRKİYE
HEYVİDAR ACUN
ÖLDÜN MÜ EY GENÇLİK !
   Tüm Yazarlar

 

 
 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: Arşiv :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: 0212 613 98 30 - 0541 540 34 42  |  Faks: 0212 613 98 34  |  Destek: mchabergrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.1921  | Teknik Destek: Cizginet
Haberler artık Outlook'ta