Gıda Sürdürülebilirliği Medya Ödülleri

Geleceğimizi tehdit eden gıda ve beslenme konusuna ışık tutmak için başlatılan "Gıda Sürdürülebilirliği Medya Ödülleri" sahiplerini buldu.

Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN) ile Thomson Reuters Vakfı'nın geleceğimizi tehdit eden gıda ve beslenme konusuna ışık tutmak için başlattığı "Gıda Sürdürülebilirliği Medya Ödülleri" sahiplerini buldu. Basın, video ve fotoğrafçılık olmak üzere üç ana kategoride düzenlenen yarışmaya 72 ülkeden 500'ü aşkın gazeteci, fotoğrafçı ve film yapımcısı başvurdu.

 

Dünyada gıda ve beslenmeye ilişkin sorunları analiz etmek amacıyla kurulan BCFN’in Thomson Reuters Vakfı ile küresel gıda sisteminin üç ikilemi olan "Açlık ve Obezite", "Gıda ve Yakıt", "İsraf ve Açlıktan Ölüm" konularına ışık tutmak ve bunları ele almanın yollarını bulmak için başlattığı "Gıda Sürdürülebilirliği Medya Ödülleri"nin kazananları açıklandı. Ana akım ve yeni medyanın gücünden yararlanarak kamuoyunun gıda sistemindeki ikilemlere dikkatini çekmeyi, geniş ve küresel bir kitlede etkileşim yaratmayı hedefleyen yarışmaya basın, video ve fotoğrafçılık kategorilerinde 72 ülkeden 500'ü aşkın gazeteci, fotoğrafçı ve film yapımcısı başvurdu.

 

Gıda ve açlıkla bağlantılı sorunlar gündeme getirildiğinde akla ilk olarak düşük gelirli ülkelerde kötü beslenen milyonlarca insanın geldiğini belirten Thomson Reuters Vakfı CEO'su Monique Villa; "Unutmamalıyız ki zengin ülkelerin de gıda ve beslenmeyle ilgili ciddi sorunları var. Obezite ve gıda israfı oranları yükselmeye devam ediyor. Bu ödülleri sunarak kazananların ürettiği benzersiz ve ilgi çekici içerikler aracılığıyla gıda sistemindeki ikilemler hakkında farkındalığı artırmayı hedefledik. Eserlerin ve çalışmaların mevcut durumu iyileştirme konusunda dünyanın her yanındaki insanlara ilham vereceğini umuyoruz" dedi.

 


 

HABERİN AYDINLIK YÜZÜ sitesinden 23.04.2018 tarihinde yazdırılmıştır.